а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крилат

крилатиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27020
1. Што има крилја.
Англиски: winged
Примери:
Крилат инсект.
2. Што е брз како да има крилја; што се шири брзо како да го носат крилја.
Англиски: fast
Употреба: Преносно значење
Примери:
Крилата стрела.
Крилат оган.
Изрази
Крилат збор - крилатица.