а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крилен

крилниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40091
Што се наоѓа, што е распореден на крилата, странично, бочно.
Употреба: Воен термин , Спорт
Примери:
Крилните напаѓачи се најопасни.