а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крили

крилат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 50340
1. Лета, се крева со раширени крилја.
Англиски: fly Албански: fluturon krahhapur
Примери:
Орелот крилеше над планината.
2. Мавта со нешто како со крилја.
Англиски: swing Албански: valvit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Момчето крилеше со рацете како со тенки летви.
3. Се издига (духовно и морално) како cо крилја.
Англиски: rise Албански: ngritem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ме крилеа да издржам и јас.
Tој зборуваше, крилејќи со духот кон висините на бесконечното небо.
Изведенки
крилење ср.
глаг. им.