а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крилка

крилкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Крили по малку, во помала мера.
Примери:
Гулабите крилкаат по житото.