а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криминален

криминалниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17856
1. Што се однесува, што има својство на криминал.
Англиски: criminal Албански: kriminal
Употреба: Правда
Примери:
криминален случај
криминално подземје
2. Што е со криминалистичка содржина.
Англиски: crime Албански: kriminalistik
Употреба: Разговорно
Примери:
криминален роман
криминален филм
3. Што нема никакви квалитети, многу лош.
Англиски: bad Албански: i keq
Примери:
криминална изведба
криминална изработка