а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криминализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26155
Правење криминалец од некого или нешто.
Примери:
криминализација на клеветата
Веќе се насетува следниот чекор за потполно замолкнување или криминализација на личностите.
криминализација на корупцијата и финансирањето на политичките партии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК