а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

криминал

(едн.) криминалот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7825
Кривично дело, вршење противзаконски работи со лоши последици за општеството.
Англиски: crime Албански: krim
Употреба: Правда
Примери:
борба против криминалот
стопански криминал