а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кринов

Види и: крин (м.)
криновиот
Вид збор: Придавка
Што му припаѓа на крин.
Албански: zambaku
Употреба: Ботаника
Примери:
Кринов цвет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи