а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кркач

мн. кркачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што јаде неумерено, лакомо.
Англиски: glutton Албански: hamës
Употреба: Разговорно
Примери:
Голем кркач е тој, не пребира храна.
2. Вид жаба.
Латински: Нуiа arborea Англиски: toad Албански: lloj bretkoce
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК