а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кркори

кркорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7402
1. Произведува, испушта глас кркр.
Англиски: rumble Албански: gjëmoj
Примери:
Кога го зграби, почна да кркори.
Цревата му кркореа.
Му кркореше грлото како на пијан.
2. Шепоти, тивко зборува.
Англиски: whisper Албански: pëshpëritë
Примери:
Тој му кркореше нешто на увото.
3. крека
Англиски: croak Албански: kuak, krekos
4. грчи
Англиски: snore Албански: gërhas
Изведенки
кркорење ср.
глаг. им.