а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кркушка

мн. кркушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 38961
1. вид репка
Латински: Helianthus tuberosus Англиски: Jerusalem artichoke Француски: topinambour Албански: lloj karrote, rrepë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
2. Мала слатководна риба со вретенесто тело.
Латински: Gobius fluviatilis Англиски: Monkey goby Албански: lloj peshku, kërkushë
Употреба: Зоологија
Примери:
Bо реката пливаа кркушки.
3. голема вошка
Англиски: bedbug Албански: morr i madh
Употреба: Зоологија , Преносно значење