а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крлушка

мн. крлушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15799
1. (обично мн.) Тврди рожести плочки што го штитат телото на некои рбетници (риби, гуштери, змии).
Англиски: scale Албански: luspë
Употреба: Зоологија
Примери:
Рибата ги наостри крлушките.
2. Направа за лулање.
Англиски: swing Албански: ritëm, luhatëse