а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крми

крмат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 34000
1. Храни стока, добиток.
Англиски: feed Албански: ushqen bagëtinë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Татко му цела ноќ ги крмеше воловите со уров и пченка.
2. Дава сол на добиток.
Албански: jep krip bagëtisë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тој ги крмеше овците cо сол на солилото крај реката.
Изведенки
криење ср.
глаг. им.