а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крмнак

мн. крмнаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12508
1. Мажјак на домашна или дива cвиња.
Англиски: boar Албански: derr mashkull
Употреба: Зоологија
Примери:
Тој имаше десет крмнаци.
2. Човек со лоши, ниски, валкани склоности.
Англиски: pig Албански: njeri derr, thi
Употреба: Пејоратив , Преносно значење , Разговорно
Примери:
Живее како крмнак.
Изведенки
крмначки прид.
крмначкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК