а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кроки

мн. крокија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 31866
1. План на околина или на терен изработен од око или со едноставни геометриски справи.
Албански: plan, skicë
Примери:
Неговото кроки на градот беше изработено за два дена.
2. Цртеж, скица, план во главни црти.
Албански: vizatim, skicë
Примери:
Прави кроки портрет на истакнатиот револуционер.