а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кромид

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4655
Едногодишно градинарско растение со подземно стебло, главица што cе користи во исхраната на човекот.
Латински: Allium cepa Англиски: onion Албански: qepë
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Примери:
На старото чардаче висеа венци кромид.
Изведенки
1. кромитче ср.
мн. кромитчиња
дем.
2. кромидиште ср.
мн. кромидишта
аугм.