а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кроток

кроткиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5232
Што е добродушен, мирољубив, во кого нема злоба.
Англиски: meek, gentle
Примери:
Таа беше кротка жена.
Коњите не беа кротки како што сакаа нивните одгледувачи.
Изрази
Кротко јагне од две мајки цица - со добрината сѐ се постигнува.