а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кројачка

мн. кројачки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24196
Жена што cе занимава cо кроење и шиење на облека.
Англиски: tailor Албански: rrobaqepëse
Примери:
Работи како кројачка во конфекција.