а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кројачница

мн. кројачници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 44312
Просторија во која се крои и се шие, во која се изведуваат кројачки работи.
Англиски: tailor shop Албански: punëtori rrobaqepësie
Употреба: Економија
Примери:
Во кројачницата работеа неколку мајстори.