а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крој

мн. кроеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38682
1. Облик, начин како е нешто скроено, сошиено или нешто друго направено.
Англиски: fashion Албански: stil, model
Примери:
Модерен крој.
2. Процесот кога нешто се крои.
Англиски: cutting Албански: prerje