а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крстач

мн. крстачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Бајрак со знак на крст.
Англиски: flag Албански: flamur me kryq
2. Вид орли кои имаат облик на крст на грбот.
Латински: Aquila Imperialis Англиски: Imperial Eagle Албански: lloj shqiponje me kryq në shpinë
Употреба: Зоологија
Примери:
Орел крстач.