а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крт

мн. кртови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9767
1. Цицач што cе храни cо инсекти, живее под земја и има предни нозе и муцка приспособени за копање.
Латински: Таlpa еuropaea Англиски: mole Албански: urith
Употреба: Зоологија
Примери:
Кртот е повеќе штетно отколку корисно животно.
2. Неплодна посна земја.
Албански: tokë e jopjelshme
Употреба: Земјоделство
Изрази
Работи како крт - многу е вреден.
Изведенки
1. кртица ж.
мн. кртици
Женка на крт.
Израз: Работи како кртица - многу е вреден.
2. кртовски прид.
кртовскиот
3. кртуле ср.
мн. кртулиња
дем.
4. кртски прид.
кртскиот