а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крупие

мн. крупиеи
Вид збор: Именка, среден род
Лице во коцкарница што ги собира влоговите, ги исплаќа добивките, ги дели картите и ја контролира играта.
Англиски: croupier
Примери:
Тој работи како крупие во казино.