а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крупно

Вид збор: Прилог
Ранг: 8347
крупен
Англиски: coarse
Примери:
Крупно меле машината.
Изрази
Hа крупно - на големо, во голема мера.
Изведенки
крупност ж.
јадрост