а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крут

крутиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10769
1. Што е тврд, што не го менува лесно својот облик; што не се витка, нееластичен.
Англиски: stiff
Примери:
крут материјал
крута хартија
2. Што е претерано строг; што е неприспособлив.
Англиски: inflexible
Употреба: Преносно значење
Примери:
круто однесување
крути мерки
крути закони
Изведенки
крутост ж.