а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

круцификс

мн. круцификси
Вид збор: Именка, машки род
Слика или фигура на распнат Христос.
Англиски: crucifix
Употреба: Религија , Црковен термин