а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крушец

мн. крувци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50957
Зрно крупна немелена готварска сол.
Англиски: salt Албански: kripë e trashë
Употреба: Гастрономија