а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крушов

крушовиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40920
Што е од круша; што припаѓа на круша.
Албански: dardhe
Употреба: Ботаника
Примери:
Пиел крушова ракија.
крушово дрво