а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

крцка

крцкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4273
1. Издава куси остри звуци.
Англиски: squeak Албански: kërcitje
Примери:
Креветот крцка.
Старата кола крцкаше.
Крцка со забите.
2. Крши плодови со тврда лушпа.
Англиски: crack Албански: kris, kërcas
Примери:
Тој крцкаше ореви и лешници.
Изведенки
крцкање ср.
глаг. им.