а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кугла

мн. кугли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16050
1. Спортски реквизит во вид на топка, од различен материјал, кој служи во атлетиката за натпревари во фрлање, а во куглањето за туркање на кеглите.
Англиски: ball Германски: Kugel
Употреба: Спорт
2. топка
Англиски: ball Германски: Kugel
Примери:
Земјина кугла
Изведенки
1. куглица ср.
мн. куглици
дем.
2. кугличка ж.
мн. куглички
дем.