а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кука

кукаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19457
1. За кукавица - испушта глас што се прима како
Англиски: cuckoo Албански: qaj, vajtoj, kukas
Употреба: Зоологија
Примери:
Ку-ку, кукавицата кука.
2. Гласно жали, тагува.
Англиски: mourn Албански: vajtoj
Примери:
Мајката кукаше за своето изгубено чедо.
3. Се плаче, се жали, изразува незадоволство.
Англиски: lament Албански: qahem, ankohem
Примери:
Тој вечно кука. Секој ден само кукаш.
Изведенки
кукање ср.
мн. кукања
глаг. им.
Пример: Кукањата на жените се слушаа од далеку.