а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукест

кукестиот
Вид збор: Придавка
Што има облик на кука.
Примери:
Кукест крст.
Изведенки
кукесто прил.
Пример: Врвот на младиот ластар е кукесто поставен.