а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукларство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Изработка и користење кукли во театарски претстави.
Англиски: puppeteer, puppet-maker
Примери:
мајстор по кукларство