а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куклар

мн. куклари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што прави, што продава кукли.
Албански: kukllaxhi
2. Актер што работи во куклен театар; стручњак за таков театар.
Англиски: puppeteer Албански: aktor në teatrin e kukullave
Употреба: Сцена
Примери:
Кукларот во нашиот театар е еден од најдобрите.