а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукла

мн. кукли
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2741
1. Фигура (обично женска) на човек што служи како детска играчка.
Англиски: doll Турски: kukla Албански: kukull
Примери:
Куклата спие.
Девојчињата си играат со кукли.
2. Фигура на човек или само на труп што служи за излагање облека или како кројачки модел.
Англиски: dummy Турски: kukla Албански: kukull, maketë
Примери:
Во излогот стои женска кукла.
3. Фигура со подвижни делови (раце, нозе, глава) и со која се игра во куклен театар.
Англиски: puppet Турски: kukla Албански: kukull, marionet
Употреба: Сцена
4. Човек со кој управува друг.
Англиски: marionette Турски: kukla Албански: masrionet
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Тој е само кукла, не умее да се спротивстави.
5. Назив за обраќање.
Англиски: doll Албански: kukllo
Употреба: Преносно значење , Хипокористика
Примери:
Кукло моја!
6. Млад човек со изразито мил, убав изглед.
Албански: kukull
Примери:
Многу е убава, како кукла е.
7. Последен стадиум во развојот на некои инсекти, ларви и сл.
Англиски: pupa Албански: krizalidë
Употреба: Зоологија
Примери:
Ларвите се преобразуваат во кукла во почвата.
8. Леб со елипсест облик.
Албански: lloj buke elipsoide
Употреба: Гастрономија
9. Памук подготвен за предење.
Албански: pambuk për tjerrje
Изведенки
1. кукле ср.
мн. куклиња
дем.
2. кукличка ж.
мн. куклички
дем.
3. кукленце ср.
мн. кукленца
дем.
4. кукличе ср.
мн. кукличиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК