а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кукли

(се) куклат
Вид збор: Глагол, несвршен
За инсекти - се претвора, се преобразува во кукла; го поминува развојниот стадиум на кукла.
Англиски: pupate
Употреба: Зоологија
Изведенки
куклење ср.
глаг. им.