а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куку

Вид збор: Извик
Ранг: 27346
За подражавање на гласот на кукавица.
Примери:
Ја стави раката на устата и закука: Куку-куку!
Изведенки
ку-ку изв.