а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кулинар

мн. кулинари
Вид збор: Именка, машки род
1. готвач
Англиски: cook Албански: kuzhinier, gjellbërës
Употреба: Гастрономија
2. Обожавател на добро приготвена и сервирана храна.
Англиски: culinary Албански: hedonist
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК