а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кулиса

мн. кулиси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13849
Составен дел од декорот на театарска сцена, подвижен насликан ѕид или друг елемент.
Англиски: scene
Употреба: Сцена
Изрази
Зад кулисите - тајно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК