а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумашинка

мн. кумашинки
Вид збор: Именка, женски род
1. кума
Англиски: godmother Албански: kumbare
2. Сопруга или мајка на кумашинот.
Албански: grua ose e ëma e kumbarit
Примери:
Сите ја чекаа кумашинката да го изнесе детето.