а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумашинче

мн. кумашинчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 40738
1. кумашин
Англиски: godfather Албански: prindi i fëmiut të pagëzuar nga kumbari
Употреба: Деминутив
2. Детето што го крстил кумот.
Албански: fëmiu i pagëzuar nga kumbari
Примери:
Сега кумот ќе го дарува кумашинчето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК