а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумашин

мн. кумашини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48442
1. кум
Англиски: godfather Албански: kumbar
2. Лице што е крстено или венчано од страна на кумот.
Албански: i pagëzuari nga kumbari
Примери:
Кумот му даде златна пара на кумашинот.