а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кума

мн. куми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4977
1. Сопруга на кумот.
Албански: e gruaja e kumbarit
2. Жена кум.
Англиски: godmother Албански: grua kumbare
Изрази
Кума лиса - во народните приказни олицетворение на итрина.