а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумин

(едн.) куминот
Вид збор: Именка, машки род
Растение чие семе се користи како зачин.
Латински: Apiaceae Англиски: cumin Албански: qimnon
Употреба: Ботаника