а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумир

мн. кумири
Вид збор: Именка, машки род
1. Кип на кој многубошците му се поклонуваат како на божество.
Англиски: idol Албански: idhul, idol
Употреба: Религија
2. Предмет на обожавање, на одушевено поклонување.
Англиски: idol Албански: idhul, idol
Употреба: Иронично , Преносно значење