а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумов

кумовиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 54364
Што му припаѓа на кумот.
Примери:
Кумовиот подарок беше најубав.
Сега јас ќе го играм кумовото оро.
Изрази
Кумова Слама - нашата галаксија, позната и како Млечен Пат.