а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумство

мн. кумства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 18186
1. Кумовски однос меѓу кумот и семејcтвото на кое кумувал при крштавање и венчавање.
Албански: kumbari
Употреба: Црковен термин
Примери:
Кумството е света работа за христијаните.
2. Должност на кумот; кумување.
Албански: kumbari