а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумува

кумуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Учествува на венчавка или крштавање како кум.
Англиски: godfather Албански: bëj kumbari
Примери:
Тој ќе кумува на нашата свадба.
2. Придонесува за извршувањето на некоја лоша работа, учествува во нешто лошо.
Примери:
Тој им кумуваше на тие настани.
Изведенки
кумување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК