а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумулативен

кумулативниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28830
Што се однесува на кумулација.
Англиски: cumulative
Примери:
кумулативна енергија
кумулативен процес
Изведенки
кумулативно прил.
насобрано, собрано, вкупно