а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кумулира

кумулираат; кумулирајќи; кумулиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Трупа, натрупа; собере, насобере.
Англиски: accumulate Албански: akumuloj, mbledh
Примери:
Tој кумулираше голема енергија во себе.
2. (се кумилира) се собира
Англиски: collect Албански: kumulohet, mblidhet
Примери:
Во областа на инвестициите се кумулираа значајни средства.
Изведенки
кумулирање ср.
глаг. им.